Jakie są oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym?

​Dowód rejestracyjny jest dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Znajduje się w nim wiele informacji nie tylko na temat właściciela, ale i samochodu. Dowód rejestracyjny ma oznaczenia specjalnym kodem, którego rozszyfrowanie sprawia problemy kierowcom.

Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego?

Nie da się legalnie użytkować pojazdu bez posiadania dowodu rejestracyjnego. Jest to dokument wydawany obowiązkowo podczas rejestracji pojazdu. Urząd wystawiający ma na to 30 dni od dokonania formalności związanych z rejestracją. Na czas przygotowywania stałego numeru dowodu rejestracyjnego wydawany jest tymczasowy dowód rejestracyjny. Zawiera tylko najistotniejsze dane pojazdu. W razie opóźnień w wystawieniu stałego dowodu ważność tymczasowego ulega wydłużeniu o kolejne 14 dni.

Aktualnie użytkowane dowody rejestracyjne wydawane są od 1 października 2004 roku. Ich produkcją oczywiście zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodów rejestracyjnych. Warto przynajmniej orientacyjnie wiedzieć, co się w nich znajduje. Jest to bowiem niewielki, ale aż 6-stronnicowy dokument, z którego należy czerpać informacje. Chociażby podczas podawania danych urzędnikowi lub agentowi ubezpieczeniowemu.

Gdzie znaleźć numer silnika w dowodzie rejestracyjnym?

Kod E to numer identyfikacyjny pojazdu, nr silnika w dowodzie rejestracyjnym. W tym miejscu dowód rejestracyjny zawiera oznaczenie numeru nadwozia w dowodzie. Obecnie w dowód rejestracyjny nie jest już wpisywany nr silnika. Silnik jest bowiem traktowany, jako jedna z części zamiennych pojazdu. Jakie są kolejne oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym?

A – numer dowodu rejestracyjnego,

C – dane dotyczące posiadacza dowodu rejestracyjnego i właściciela pojazdu,

D – dane dotyczące pojazdu,

F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu, wyłączając motocykle i motorowery,

F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu,

F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów,

G – masa własna pojazdu, w przypadku pojazdu ciągnącego innego niż kategoria M1.

W dowodzie rejestracyjnym w oznaczeniach nie jest podawana ładowność pojazdu. Koniecznie trzeba ją wyliczyć z wartości podanej w punkcie F.1. oraz G. Jednak tymczasowy dowód rejestracyjny takie dane zawiera:

H – okres ważności dowodu, jeżeli występuje takie ograniczenie,

I – data wydania dowodu rejestracyjnego,

J – kategoria pojazdu,

K – numer świadectwa homologacji typu pojazdu,

L – liczba osi,

O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem,

O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca,

P.1 – pojemność silnika,

P.2 – maksymalna moc silnika,

P.3 – rodzaj paliwa,

Q – stosunek mocy do masy własnej, dotyczy motocykli i motorowerów,

S.1 – liczba miejsc siedzących wraz z siedzeniem dla kierowcy,

S.2 – liczba miejsc stojących, jeżeli występuje.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.