Transakcja zakupu używanego auta składa się z kilku etapów. Każdy z nich powinien być przez nas dokładnie przemyślany i dobrze zrealizowany, aby transakcja zakończyła się sukcesem. Jednym z ważnych elementów transakcji jest negocjacja ceny.
Nie bójmy się negocjacji
Niestety, wiele osób musi pokonać barierę wstydu. Nie są przekonane do negocjacji. Nigdy nie targowały się kupując produkty na lokalnych straganach, dlaczego miały, zatem podważać cenę podaną przez sprzedawcę samochodu, który ma przecież zdecydowanie większą wartość, niż worek ziemniaków lub kilo pomidorów. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że używany samochód trudno jest wycenić. Jego ostateczna cena zależy od wielu czynników. Wystarczy, że jeden samochód poruszał się w cyklu jazdy miejskiej, a drugi po wyboistych wiejskich drogach, aby ich wartość znacznie się różniła, mimo, że data produkcji i model jest ten sam. Poza tym, sprzedawca zawsze będzie chciał sprzedać auto po korzystniejszej dla niego cenie. To zupełnie naturalne. Wielu sprzedawców do ceny, którą chce uzyskać dodaje określoną kwotę, aby po negocjacjach „wyjść na swoje”. Jako kupujący mamo prawo do negocjacji ceny. Zwłaszcza, jeżeli sprzedający wyraźnie zastrzega w ogłoszeniu, że cena jest do negocjacji.
Przygotujmy się do negocjacji
Do negocjacji należy się odpowiednio przygotować. Naszą najskuteczniejszą bronią będą solidne argumenty. Powinniśmy, zatem zebrać jak najwięcej informacji na temat sprzedawanego modelu samochodu. Dowiedzmy się, jakie usterki występują w nim najczęściej i jakie generują koszty. Jeżeli w trakcie przeglądu lub przeglądania książki serwisowej okaże się, że auto ma wady, będziemy mogli żądać obniżenia ceny. Znajdźmy podobne ogłoszenia o sprzedaży tego samego modelu samochodu. Jeżeli podana w nich cena będzie niższa, sprzedawca, z którym rozmawiamy z pewnością będzie bardziej skłonny obniżyć również swoją cenę.
Zakup auta poprzedźmy zawsze dokładnym przeglądem stanu technicznego samochodu oraz jazdą próbną. W ich trakcje wyjdą na jaw zarówno poważne awarie, jak i drobne usterki. Każda z nich będzie doskonałym powodem do poproszenia o obniżenie ceny.
Ustalmy budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup auta. Weźmy pod uwagę wszelkie ewentualne naprawy, koszty eksploatacji pojazdu. Starajmy się nie przekroczyć swojego limitu. Znając precyzyjny cel, z pewnością łatwiej go osiągniemy. Musimy wykazać się sporą stanowczością i być pewni swoich racji. Pokażmy sprzedawcy, że jesteśmy poważnym klientem, który jest gotowy kupić pojazd, ale pod pewnymi warunkami
Polecamy
Najnowsze
Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Ma się w planach zakupić nowy samochód i chce się sprawdzić OC kierowcy? A może chce się sprawdzić do kiedy, ważne jest ubezpieczenie... [...]