Jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe?

​Pokonując krótkie dystanse, może się okazać, że akumulator nie zdąży się naładować po rozruchu. Powtarzana notorycznie taka sytuacja może doprowadzić do tego, że któregoś dnia zabraknie prądu. Zwłaszcza zimą, kiedy temperatury na zewnątrz są nawet minusowe. Zmniejsza to zdecydowanie pojemność akumulatora. Dzieje się tak, ponieważ przy odpowiednio niskich temperaturach reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz akumulatora. W takich sytuacjach będzie potrzebne odpalanie auto na kablach.

Jak podłączyć kable rozruchowe?

Odpalanie auta na kablach bywa czasami trudne, ale należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W komplecie kabli rozruchowych znajdują się dwa przewody, z których jeden jest koloru czerwonego. Taki kolor oznacza, że jest on plusowy, drugi zaś jest czarny, czyli minusowy. Podczas podłączania kabli rozruchowych do samochodu za pomocą akumulatorów należy ściśle przestrzegać pewnej zasady. Zasada mówi, że kabel czerwony podłącza się do klemy oznaczonej plusem, a czarny oznaczonej minusem. Jest to szczególnie ważne, żeby nie pomylić tej zasady podczas podpinania. Podłączanie kabli do akumulatora zaczyna się od podpięcia czerwonego kabla do plusowej klemy. Następnie drugi koniec tego kabla podpina się do plusowej klemy akumulatora. W następnej kolejności należy podłączyć kabel rozruchowy czarny, zaczynając od wpięcia go do minusowej klemy. Dlaczego jest to tak ważne? Podłączenie tego kabla do klemy niesprawnego akumulatora może doprowadzić do iskrzenia. W najgorszym wypadku nawet do zapalenia się gazów pochodzących z ładowanej baterii samochodowej.

Podczas rozruchu na kablach należy postępować bardzo ostrożnie. W żadnych wypadku nie można dopuścić żadnej z końcówek do kontaktu z jakimikolwiek metalowymi elementami. Może to spowodować zwarcie instalacji elektrycznej, a przez to poważne uszkodzenia samochodu.

Jak podpiąć kable do akumulatora?

Sprawa jest bardzo prosta. Natychmiastowo osłabiony akumulator należy podłączyć do innego źródła prądu za pomocą kabli rozruchowych. Do tego celu, oprócz samych kabli potrzebny będzie drugi samochód ze sprawnym akumulatorem. Można skorzystać również z pomocy sąsiada, znajomego, a nawet taksówkarza. Podpięcie kabli rozruchowym będzie możliwe do drugiego samochodu i akumulator się naładuje.

Jakie kable rozruchowe do auta należy kupić?

Im grubsze przewody rozruchowe, tym lepiej. Głownie chodzi tutaj o przekrój miedzianego przewodu znajdującego się pod gumową osłoną. Grubszy przewód wytrzyma większe natężenie prądu, a do tego szybciej go przekaże.

Zwrócić należy także uwagę na długość kabli. Najczęściej optymalne są przewody 2,5-metrowe, ale dłuższe mogą być pewniejsze. Podłączając kable rozruchowe do akumulatora sprawnego auta, będzie bardzo korzystne mieć kabel 5-metrowy. Warto wybrać przewody rozruchowe o dobrych parametrach. Maksymalne natężenie przewodzonego prądu powinno być 600, a nawet 1000 A.

Zobacz również