Cofanie licznika – co zmieniło się od 25 maja 2019 roku?

​Kiedyś cofanie liczników było prawdziwą plagą w naszym kraju. Kiedy kupowaliśmy samochód, naprawdę nie mogliśmy być pewni, czy kilka dni wcześniej jego przebieg nie był większy o 100 lub nawet 200 tys. kilometrów! Wiele zmieniło się jednak właśnie 25 maja 2019.

Obecnie w Polsce cofanie nie jest legalne a Państwo i odpowiednie służby faktycznie mają narzędzia ku temu, by karać tych, którzy decydują się na taki proceder. Licznik przejechanych kilometrów jest bowiem rejestrowany np. podczas okresowych przeglądów, również policja ma możliwość, by sprawdzić ilość przejechanych przez nasz pojazd kilometrów. Co jednak ważne, mają oni dane i możliwości, by sprawdzić, czy kiedyś wartość ta nie była większa, a więc czy nasz licznik nie został cofnięty. Sprawia to, że wykrycie takiego procederu jest zdecydowanie prostsze, niż jeszcze kilka lat wcześniej. Na pewno sprawi to, że mniej osób będzie decydowało się na takie działania.

Jeżeli chcemy kupić używany pojazd, w takim wypadku – gdy decydujemy się na pojazd, który przynajmniej od jakiegoś czasu jest w Polsce – prawdopodobnie będziemy mieli szansę na sprawdzenie, ile przejechanych kilometrów miał jeszcze jakiś czas temu. Jest to naprawdę szybkie i proste, umożliwia nam to np. strona Historiapojazdu.gov.pl – musimy jednak posiadać nr VIN, datę pierwszej rejestracji oraz oczywiście nr rejestracyjny danego pojazdu.

Problem pojawia się w momencie kupna samochodu używanego – nasze służby nie mają wspólnej, np. europejskiej, ewidencji samochodów, nie mają więc szansy sprawdzić, czy dany pojazd w innym kraju nie miał przejechane więcej kilometrów, chociaż takie kontrole mogą pojawić się np. przed rejestracją pojazdu w Polsce. Z tego też powodu, gdy samochody są do Polski sprowadzane, cofa się im liczniki, i to znacznie – kiedy bowiem zostają zarejestrowane w Polsce, za prawdziwy uznaje się obecny stan licznika – sprawia to, że oszustwo się uwierzytelnia.

Z tego powodu radzimy uważać na zakup samochodów używanych, zwłaszcza z małym przebiegiem i w niskich cenach. Jeżeli tylko mamy taką szansę, lepiej wybrać pojazd, który przynajmniej od jakiegoś czasu jest w Polsce – wtedy faktycznie mamy szanse na to, by sprawdzić, czy dany samochód ma przejechaną taką ilość kilometrów, jaka pokazana jest na jego liczniku. Oczywiście nigdy nie możemy być pewni, że nie zostaliśmy oszukani, jednak zdawajmy sobie sprawę z tego, że w pewnych okolicznościach oszukanie nas jest trudniejsze, stąd też mniejsza ilość sprzedających samochody będzie chciała się na to zdecydować!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.