Dodatkowe kontrole policji od 1 stycznia 2020! Czy mamy się czego obawiać?

​Każdy z kierowców musi zdawać sobie sprawę z tego, że od 1 stycznia 2020 nastąpiła istotna zmiana przepisów, która dotyczy każdego z nas. Od tego dnia podczas każdej kontroli drogowej, którą przeprowadzają policjanci, mają oni również obowiązek sprawdzić stan licznika naszego pojazdu oraz odpowiednio go zarejestrować, by mieć dostęp do tych danych w przyszłości. Podobne kontrole mogą również być przeprowadzane również przez żandarmerię czy pracowników Inspekcji Ruchu Drogowego. Całość ta ma na celu sprawić, że po polskich drogach zacznie poruszać się znacznie mniej pojazdów, które posiadają cofnięty licznik.

Historia cofniętego licznika

Obecnie szacuje się, że około 20% samochodów, które poruszają się po polskich drogach, ma cofnięty licznik. Rząd jednak chce walczyć z tą patologią – jak bowiem kupić samochód używany, jeżeli co 5 z nich ma cofnięty licznik, a w przypadku samochodów sprowadzanych szacuje się, że nawet co drugi miał cofany licznik?

Początki zmian miały miejsce w roku ubiegłym. Wtedy okazało się, że cofanie licznika przestaje być w Polsce legalne. Może wydawać się to zaskakujące, ale wcześniej faktycznie cofanie licznika było dozwolone i nie groziła za to jakakolwiek kara. To jednak już przeszłość, a od roku 2019 za cofanie licznika możemy spodziewać się kary pozbawienia wolności, od 3 miesięcy do aż 5 lat! Ważne jest to, że kara ta będzie obejmować do dwóch osób – tej, która zleciła cofnięcie licznika oraz tej, która cofnięcia dokonała, w założeniu będzie to więc mechanik.

Walka z cofaniem liczników musiała w końcu ruszyć. Był to w Polsce naprawdę bardzo popularny proceder, a kosz usługi tego typu kosztował od 100 do 200 zł.

Czy mamy się czego obawiać?

Jeżeli nie zlecaliśmy cofnięcia licznika, nie mamy się czego obawiać. Nawet jeżeli poruszamy się pojazdem, który miał cofnięty licznik (np. taki kupiliśmy) – nie musimy się niczym martwić. Kare mogą ponieść tylko osoby, które albo zlecały cofanie licznika, albo go dokonały, kara natomiast nie dotyczy osób, które poruszają się pojazdami z cofniętymi licznikami. Jeżeli jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz samochód może posiadać cofnięty licznik, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że taka informacja może wyjść podczas kontroli naszego pojazdu. Powinniśmy więc być gotowi na pytania policjantów.

Zobacz również