Jak nie dać się oszukać kupując używany samochód?

Obok kupna domu czy mieszkania, zakup samochodu jest jedną z poważniejszych inwestycji, których dokonujemy. Nabycie samochodu używanego może być doskonałym sposobem na znalezienie pojazdu odpowiadającego naszym potrzebom, stylowi życia oraz budżetowi. Podobnie, jak w przypadku każdego dużego zakupu, przed zakupem używanego samochodu musimy wykazać się ogromną ostrożnością. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą poruszać się sprawniej po rynku pojazdów używanych i uniknąć oszustw.

Nie wierz we wszystko, co czytasz w ogłoszeniu
Czerpanie informacji o samochodzie z zamieszczanych przez sprzedawcę ogłoszeń nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętajmy o tym, że zdecydowana większość ofert ma wymiar marketingowy. Chodzi o przyciągnięcie, jak największej grupy klientów. Wszystkie dane podane w ogłoszeniu należy starannie zweryfikować. Nie powinniśmy się nabierać na gładkie słówka i powszechnie używane sformułowania. Przejrzyjmy ogłoszenia motoryzacyjne. Frazy typu „bezwypadkowy”, „w idealnym stanie”, „bezawaryjny” padają zaskakująco często, biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z samochodami używanymi.

Zweryfikuj tożsamość sprzedawcy i VIN
Poprośmy sprzedawcę o dowód tożsamości i sprawdźmy, czy nazwa i adres sprzedającego odpowiadają informacjom w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Musimy mieć pewność, że osoba sprzedająca pojazd faktycznie jest jego właścicielem. Jest to również dobry moment, aby sprawdzić markę, model, rok, tablicę rejestracyjną i numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) w dowodzie rejestracyjnym. Numer VIN z reguły znajduje się na ścianie grodziowej nadwozia. W numerze VIN zakodowana jest historia samochodu np. kraj produkcji, model czy rodzaj silnika.

Skontroluj stan licznika
Cofnięcie licznika przebiegu to powszechnie stosowane oszustwo wśród sprzedawców samochodów, które pozwala na zwiększenie wartości samochodu z dużym przebiegiem. Obejrzyjmy dokładnie licznik. Sprawdźmy czy nie ma fizycznych śladów manipulacji np. rys, które mogły powstać przy odkręcaniu licznika. Zweryfikujmy także, czy elementy takich, jak, siedzenie, kierownica, pedały hamulca, gałka zmiany biegów i całe wnętrze wykazują większe zużycie, niż powinien wskazywać przebieg?

Nie płać za auto z góry
Nigdy nie zgadzajmy się płacić za pojazd z góry, ani wysyłać pieniędzy za pośrednictwem przelewu bankowego. Chociaż niewielka zaliczka może być świetnym sposobem na to, aby udowodnić sprzedawcy, że mamy poważny zamiar zakupu samochodu, nie przekazujmy nigdy pełnej kwoty sprzedającemu, dopóki samochód nie znajdzie się w naszych rękach. Dotyczy to zwłaszcza samochodów sprowadzanych zza granicy.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.