Na czym polega tuning aut?

​Każdy chciałby poruszać się szybkim i niezawodnym samochodem. Dlatego, producenci samochodów w większości pozwolili na przeprowadzenie dowolnych modyfikacji. Chcąc ulepszyć pojazd na wstępie rodzi się pytanie od czego zacząć? Niezbędne jest uwzględnienie zasobów finansowych, które można przeznaczyć na ten cel.

Kolejna kwestia to dokładne przemyślenie modyfikacji. Istnieje mnóstwo możliwości. Jednak warto pamiętać, aby wszystkie z nich były przeprowadzone zgodnie z wymogami prawnymi. Tuning aut jest coraz bardziej popularny i dlaczego warto z niego skorzystać?

Co to jest tuning aut?

Tuning aut jest to poprawa dotychczasowego wyglądu. Głównie poprzez wyposażenie go w nowe dodatki, których nie ma w oryginalnej wersji modelu pojazdu. Modyfikacje te stosuje się w celu nadania samochodowi indywidualnego wyglądu. Oczywiście zależnego od gustu i wymagań właściciela. Części do samochodów, można kupić w profesjonalnych sklepach takich jak np. Inter Rally. Modyfikacje powinien przeprowadzić fachowiec, wówczas masz pewność, że całość przebiegnie zgodnie z zamierzeniem.

Jakie są rodzaje tuningu samochodów?

Optyczny — Jest to najpopularniejsza i najtańsza modyfikacja samochodu, a także zajmuje najmniej czasu. Działania, które do niej należą to zamiana felg, na tzw. Alufelgi. Ulepszają wygląd samochodu, zmieniają opony, wymieniają reflektory lub zmieniają kolory ich kloszy. Dzięki temu samochód staje się bardziej widoczny z dalszej odległości. Można także zmienić układ wydechowy. Dla sportowego wyglądu pojazdu można dołożyć tylne skrzydło, czyli tzw. lotkę. Montowana jest nad tylną szybą w hatchbackach. Natomiast w sedanach umieszcza się ją na klapie bagażnika.

Mechaniczny — Do modyfikacji mechanicznych zalicza się wszelkie zmiany silnika, kładu napędowego, paliwowego i podwozia pojazdów. Modyfikacje silnikowe mają na celu otrzymanie większej mocy i momentu obrotowego samochodu. Skutkuje to zwiększeniem przyspieszenia i szybszym osiągnięciem prędkości maksymalnej. W tym celu przeprowadza się pewne przeróbki. Zalicza się takie jak: wymiana tłoków i korbowodów, montaż intercoolera, wymiana gaźnika, czy wymiana wałka rozrządu. Co więcej, zastosowanie filtra powietrza o zwiększonej przepustowości.

Chip tuning — Należy do najpopularniejszych przeróbek silnika. Ma na celu modyfikacje elektroniki w silniku. Najczęściej ten rodzaj zmian przeprowadza się w nowszych samochodach. Każdy z chipów jest odpowiedzialny za pracę silnika.

Auto po tuningu

Auto po tuningu mechanicznym zwykle jest łatwe do rozpoznania na ulicy. Obniżone zawieszenie, nowy tłumik, sprawiają, że pojazd wygląda jak samochód sportowy. Niestety, źle przeprowadzony tuning mechaniczny sprawia, że poruszanie się autem może być niebezpieczne. Oczywiście wiąże się z zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Obniżone zawieszenie to najmniejsze zmartwienie. Jednak podczas parkowania i przejeżdżania przez wysokie krawężniki może zostać szybko uszkodzone. Zbyt głośny tłumik, należy wymienić na nowy i cichszy. Jest to konieczne, gdyż w przeciwnym razie otrzyma się mandat karny.

Zobacz również