Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

​Ma się w planach zakupić nowy samochód i chce się sprawdzić OC kierowcy? A może chce się sprawdzić do kiedy, ważne jest ubezpieczenie auta, którym teraz się jeździ? Nie musisz już prosić nikogo o przedstawienie papierowego dokumentu ani przeszukiwać domowego archiwum. Możesz sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone, przez Internet. Istnieje strona, na której od razu sprawdzi się OC, czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC.

Jak sprawdzić do kiedy, jest ważna polisa OC?

Najprościej sprawdzić OC pojazdu i jego ważność na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wejść w zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie należy kliknąć „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Na końcu w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. W kolejnym kroku będzie potrzebny nr rejestracyjny albo VIN. Koniecznie trzeba podać datę sprawdzenia OC i jego ważność. Należy przepisać kod weryfikacyjny i sprawdzić. W odpowiedzi wyświetli się marka i model ubezpieczonego pojazdu. Przede wszystkim numer polisy OC i nazwa oraz adres głównej siedziby towarzystwa.

Sprawdzenie OC za pomocą UFG umożliwia również dostęp do swojej bazy. Wejść można za pomocą aplikacji mobilnej „Na Wypadek”. Narzędzie takie działa z systemem iOS i Android. Dzięki temu bez problemu można sprawdzenie OC pojazdu. Aplikacja zapewnia dostęp do znacznie większej liczby informacji niż tradycyjna witryna internetowa.

Aplikacja „Na Wypadek” poza informacją o aktualności OC zawiera również szereg udogodnień. Zdecydowanie przydadzą się każdemu kierowcy, który chce sprawdzić polisę OC po numerze. Aplikacja przypomina np. o zbliżającym się terminie ważności ubezpieczenia pojazdu. Dodatkowo ma wbudowany szablon oświadczenia o stłuczce. Dodatkowo podpowiada jak się zachować, gdy sprawcą stłuczki jest obcokrajowiec. Logowanie do aplikacji chronione jest PIN-em, który użytkownik sam ustala. W ten sposób dane zapisane w aplikacji są bezpieczne w przypadku utraty telefonu.

Jak sprawdzić OC w CEPiK

Sprawdzenie OC i jego ważność można sprawdzić także w bazie CEPiK poprzez GOV. Po wejściu na stronę należy wpisać następujące dane:

• Nr rejestracyjny,

• nr VIN,

• datę pierwszej rejestracji.

Następnie kliknąć okno Sprawdź pojazd. Serwis wyświetli nie tylko dane o firmie ubezpieczeniowej i nr polisy. Dodatkowo poinformuje o dacie badania technicznego, wartości drogomierza i parametrach technicznych auta. Bardzo ważny przy kupnie samochodu jest komunikat, jeśli pojazd został zgłoszony jako skradziony.

Jak sprawdzić OC pojazdu?

Jest jeszcze wygodniejsze rozwiązanie niż baza CEPiK dla osób kupujących używany samochód. Może to być aplikacja mobilna „UFG Kup Auto”, która umożliwia sprawdzenie OC. Jest również dostępna na urządzenia z system Android i iOS.  Za jej pomocą można również sprawdzić OC pojazdu. Aplikacja umożliwia dodatkowo wygenerowanie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Co więcej, pisma do towarzystwa ubezpieczeniowego informującego o nabyciu pojazdu. Uzupełnienie wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu wymaganymi danymi. Dokonuje się tego poprzez zeskanowanie kodu QR z dowodu rejestracyjnego.

Zobacz również