Rynek samochodów używanych przyciąga nas możliwością zakupu dobrego auta w atrakcyjnej cenie. Nie wszystkich przecież stać na zakup pojazdu wprost z salonu samochodowego, a wielu których stać uważa, że jest to po prostu nieopłacalna inwestycja. Rozpoczynamy, zatem poszukiwania używanego auta, popełniając przy okazji szereg błędów. Lista grzechów kupujących jest bardzo długa. Oto najczęściej popełniane.
Polujemy na mega okazje
Owszem, okazyjne ceny samochodów używanych to nie rzadkość i każdy kupujący pragnie zaoszczędzić jak najwięcej. Jednak wielu kupujących zachowuje się, jakby szukało samochodu w idealnym stanie za grosze. Widząc ogłoszenie o sprzedaży dobrego auta w niskiej cenie od razu łapią haczyk. Tymczasem warto się zastanowić, czy niska cena nie jest podyktowana tym, że właściciel chce jak najszybciej pozbyć się samochodu posiadającego jakąś wadę ukrytą. Taki samochód zawsze warto sprawdzić przed zakupem i tu pojawia się kolejny błąd.
Szwagier prawdę nam powie
W roli ekspertów motoryzacyjnych z reguły występują osoby, które na temat samochodów wiedzą tak naprawdę niewiele. Postać szwagra jest niemal kultowa, ale często zastępuje go kolega z pracy, sąsiad, brat. Po prostu ktoś, kto przed nami kupował już używane auto i wie, co w trawie piszczy. Tymczasem kupując używany pojazd powinniśmy skorzystać z usług eksperta. Może to być znajomy mechanik, pracownik serwisu lub ekspert motoryzacyjny z firmy zajmującej się przeglądami aut używanych np. MotoControler. Oczywiście pewne wady pojazdu jesteśmy w stanie wykryć samodzielnie. Jednak niektóre dostrzeże jedynie wprawne oko fachowca lub usłyszy jego wprawne ucho.
Pomijanie jazdy próbnej
Jazda testowa to obowiązkowy punkt przeglądu auta. W trakcie jazdy próbnej możemy posłuchać pracy silnika, dowiedzieć się, jak działa skrzynia biegów, sprawdzić, co dzieje się, gdy z równiutkiego asfaltu zjedziemy na drogę pełną dziur i wybojów. Jazda próbna powinna trwać, co najmniej pół godziny i obejmować różne trasy. Jest ona ważna jeszcze z jednego powodu. W jej trakcie przekonamy się, czy auto w ogóle do nas pasuje. Może okazać się, że chociaż teoretycznie wszystko jest w porządku, a eksperci nie stwierdzili żadnych wad, w samochodzie czujemy się zwyczajnie źle.
Kupowanie używanego pojazdu z pewnością wymaga opanowania, dystansu i zdrowego rozsądku. Zapewnienie sprzedającego o idealnym stanie samochodu nie mogą uśpić naszej czujności. Na samochodowym rynku wtórnym pułapki czekają na nas na każdym kroku..
Polecamy
Najnowsze
Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Ma się w planach zakupić nowy samochód i chce się sprawdzić OC kierowcy? A może chce się sprawdzić do kiedy, ważne jest ubezpieczenie... [...]