Jak kupić używany samochód i nie dać się oszukać?

Kupno samochodu nigdy nie jest łatwe. Nawet, gdy myślimy o aucie prosto z salonu samochodowego, decyzja zawsze wymaga przemyślenia. Jeszcze więcej dylematów wiąże się z zakupem pojazdu używanego. Wydatek, mimo wszystko jest dosyć duży, decyzję trzeba podejmować szybko, jeśli nie chcemy stracić z oczu prawdziwej okazji, oczekiwania zazwyczaj konkretne, a pułapek mnóstwo. Przypominamy na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby nie dać się nabić w butelkę.

Dlaczego wybieramy używane samochody?
Pierwszym powodem są z reguły względy finansowe. Sporej części naszego społeczeństwa po prostu nie stań na zakup nowego pojazdu. Samochodu używane są znacznie tańsze, a więc nie musimy dysponować wcale dużym budżetem. Jednak to nie jedyny powód, dla którego kupujemy używane samochody. Kolejnym jest zdecydowanie mniej formalności i wszystkich procedur związanych z zakupem. Znacznie łatwiej jest dziś kupić samochód używany, niż nowy wóz u dealera. Auta używane kupują nie tylko osoby prywatne. Decyzję o zakupie auta z drugiej ręki coraz częściej podejmują przedsiębiorcy, a zwłaszcza właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Małych firm zazwyczaj nie stać na kredyt, a w sytuacji, gdy posiadanie samochodu firmowego staje się koniecznością, jego zakup na rynku wtórnym wydaje się sensownym rozwiązaniem.

Co jest najważniejsze przy zakupie używanego auta? 
Kupując auto używane należy liczyć się z tym, że będzie ono posiadało pewne wady, uszkodzenia czy mankamenty. Nie koniecznie muszą one wiązać się z wypadkową historią pojazdu. Bardzo często są wynikiem codziennej, intensywnej eksploatacji. Jednak trudno wyobrazić sobie zakup auta używanego bez sprawdzenia jego stanu technicznego. Bardzo istotna jest także weryfikacja przebiegu auta podawanego w ogłoszeniach. Może, bowiem okazać się, że rzeczywisty przebieg jest znacznie wyższy, niż wskazuje licznik.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie powinniśmy sprawdzić źródło pochodzenia samochodu. Unikniemy w ten sposób kupienia pojazdu pochodzącego z nielegalnego źródła np. kradzieży. Pierwszym krokiem powinno być zawsze skrupulatne przejrzenie dowodu rejestracyjnego. Każde auto posiada ponadto numer VIN, w którym zakodowane są takie dane, jak marka, model, rocznik oraz przebieg samochodu. Czasami znajdziemy również informacje o istniejących usterkach. Istnieje specjalna baza Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu, która może nam posłużyć do weryfikacji numeru VIN.
Decyzja o zakupie nie może być podjęta bez szczegółowego sprawdzenia stanu technicznego samochodu, najlepiej przez fachowca z dziedziny motoryzacji. Konieczna jest również jazda testowa pojazdem w urozmaiconym terenie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.