Jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód?

​Powody, dla których chce się uzyskać informacje na temat samochodu i jego właściciela mogą być różne. Nasuwa się wtedy pytanie, jak zrobić szybko, bez interwencji osób trzecich i czy to jest możliwe. Należy wiedzieć, że nie jest możliwe sprawdzenie informacji na temat danego samochodu, tylko sprawdzając rejestrację. Takie możliwości są tylko i wyłącznie w kompetencji policji. Możliwe jest natomiast uzyskanie pewnych informacji na temat pojazdu. W przypadku posiadania jego numeru rejestracji, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji.

Sprawdzenie rejestracji, gdzie dany samochód był używany?

Podczas sprawdzania numeru rejestracyjnego, możliwe jest określenie regionu, w którym zarejestrowano samochód. Pierwsze litery takie jak np. LZ oznaczają Zamość, litery KR oznaczają Kraków itd. Dzięki temu zawęża się również pole poszukiwania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy. Nawet kiedy rejestracja sugeruje, że kierowca mieszka w danym obszarze, to może to być problematyczne. Powiedźmy, że osoba mieszkająca obecnie w Zamościu może kupić samochód w okolicy, gdzie mieszkała wcześniej.

Sprawdzanie rejestracji niestety nie wystarczy, żeby znaleźć kierowcę, nie tylko w Polsce, ale i Europie. Nie można się temu dziwić, zwłaszcza w czasach, kiedy o dane osobowe dba się szczególnie. Dowodem jest wprowadzenie ostatnimi czasy RODO.

Sprawdzając numer rejestracyjny, można się dowiedzieć, czy samochód nie został zauważony przez innych internautów. Modne stało się także ocenianie kierowców w sieci. Dlatego, kiedy ktoś źle prowadzi samochód to na jednej ze stron internetowych użytkownik, może wyrazić opinie.

Jak sprawdzić rejestrację i do kogo dany samochód należy?

Żeby legalnie posiadać i prowadzić samochód należy mieć prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Jeszcze do niedawna prowadząc pojazd, trzeba było mieć ze sobą wszystkie te dokumenty. Za brak jakiegokolwiek z nich groził kierowcy mandat w wysokości 50 złotych. Jak się okazuje w tej materii, prawo zmieniło się 1 października 2018 roku. Od tamtego czasu, prowadząc samochód, należy posiadać wyłącznie prawo jazdy. Dowód rejestracyjny i polisa OC mogą zostać w domu.

W przypadku niewielkiej kolizji nadal istnieje możliwość sprawdzenie rejestracji samochodu. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się kilku ważnych informacji. Podobnie w przypadku kupowania używanego pojazdu. Można samodzielnie znaleźć po tablicy rejestracyjne w polskiej wyszukiwarce. Jak należy to zrobić? Niestety nie jest to najprostsze, ale da się to zrobić. Sprawdzanie pojazdu po numerze rejestracyjny nie jest takie trudne.

W celu sprawdzenia rejestracji pojazdu należy uruchomić stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów. W dziale e-usługi wybrać „Historia Pojazdu”. Jest to oczywiście bezpłatna usługa, za pomocą której można poznać historię danego pojazdu przed zakupem. Sprawdzenie danego pojazdu będzie wymagało podania numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.