Karta pojazdu to dokument, w którym znajdują się najistotniejsze informacje o aucie. Nie tylko o jego posiadaczach oraz o wszelkich zmianach czy sposobie użytkowania samochodu. Samochód zarejestrowany w Polsce posiada nr karty pojazdu. Jest ona na stałe przypisana do auta. W związku z tym musi być przekazywana każdemu kolejnemu właścicielowi.
Gdzie jest numer karty pojazdu?
Każda karta pojazdu ma swój indywidualny numer. Gdzie jest numer karty pojazdu? Nr karty pojazdu znaleźć można w dwóch miejscach. Został wydrukowany na niektórych wewnętrznych kartach dokumentu, czyli na dole karty. Został również wytłoczony na tylnej karcie okładki i jest mało widoczny, ale wyczuwalny pod palcami. Numer karty pojazdu znajduje się także w dowodzie rejestracyjnym w polu oznaczonym jako „numer karty pojazdu”. Informacje znajdujące się w karcie pojazdu można podzielić na trzy kategorie. Takie jak dane techniczne pojazdu, czy dane o właścicielach samochodu. Co więcej, dane o dokonanych zmianach parametrów technicznych auta. Karta pojazdu zawiera także najważniejsze informacje o pojeździe.
Takimi niezbędnymi informacjami są także:
• Marka, model i typ pojazdu,
• rok produkcji,
• numer identyfikacyjny VIN,
• dopuszczalna ładowność,
• numer silnika i jego pojemność i moc,
• dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy,
• liczba miejsc,
• liczba osi.
Co w przypadku zgubienia karty pojazdu?
Jeśli została karta pojazdu zgubiona, to powinno się złożyć niezbędny wniosek o wyrobienie wtórnika. Nie należy zwlekać z dopełnieniem tego obowiązku. Najczęściej nową kartę pojazdu z numerem otrzyma się w ciągu kilku dni. Urząd najczęściej ma na jej wydanie 30 dni roboczych. Na co dzień ta karta nie jest potrzebna. Najprawdopodobniej może niespodziewanie okazać się niezbędna. Żeby jednak uzyskać wtórnik, należy iść do wydziału komunikacji. Oczywiście tam, gdzie zarejestrowany jest pojazd. Następnie należy przygotować dowód rejestracyjny, osobisty oraz potwierdzenie zawarcia umowy OC.
Numer karty pojazdu można znaleźć także w dowodzie rejestracyjnym. Dzięki temu na podstawie danych urzędnik oceni, czy rzeczywiście jest się właścicielem pojazdu. W wydziale komunikacji konieczne będzie złożenie oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu. Jednocześnie prośbę o wyrobienie wtórnika. Oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu składa się pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Wtórnik najczęściej chce się wyrobić dlatego, że dotychczasowa karta pojazdu została zgubiona. Jeśli została uszkodzona w takiej sytuacji, powinno się przynieść także uszkodzony dokument. Numer karty pojazdu a kradzież Obowiązkiem zbywcy samochodu jest przekazanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Dotyczą one przedmiotu transakcji, w tym także nr karty pojazdu. Może zdarzyć się klient, który nie będzie zdawał sobie sprawy z konieczności jego posiadania. Jeśli karta przed sprzedażą zginęła, najlepiej zareagować od razu. W momencie, kiedy brak karty zostanie zauważony, trzeba zgłosić się do Wydziału Komunikacji. Oczywiście wraz z wnioskiem o wydanie duplikatu.
Polecamy
Najnowsze
Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Ma się w planach zakupić nowy samochód i chce się sprawdzić OC kierowcy? A może chce się sprawdzić do kiedy, ważne jest ubezpieczenie... [...]