Jakie formalności po zakupie auta trzeba wykonać?

​Jest kilka formalności, które trzeba pamiętać po zakupie samochodu. Wiele osób obawia się, że kupno samochodu wiąże się z dużą ilością formalności. Co więcej, licznymi wizytami w urzędach. Prawdą jest, że trzeba odwiedzić Wydział Komunikacji i Urząd Skarbowy. Jednak zakupu ubezpieczenia można dokonać online.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli w skrócie PCC i jest to rodzaj podatku. Pobiera się go od niektórych umów, między innymi umowy sprzedaży, umowy pożyczki czy darowizny. Obowiązek podatkowy odkupna samochodu powstaje w momencie dokonania transakcji na określonych warunkach. W 2022 roku w przypadku zakupu samochodu podatek wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Podatek od zakupu należy opłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Bywa, że podczas zakupu samochodu, jest się zobowiązanym do opłacenia podatku po zakupie auta. Jednak nie dzieje się tak zawsze. Istnieją sytuacje, które zwalniają z obowiązku opłacenia podatku po zakupie auta. Podatek PCC zapłaci się, jeśli pojazd zostanie kupiony od podmiotów niebędących podatnikami VAT. Co to może znaczyć? Podatek od kupna samochodu należy opłacić, gdy kupi się auto używane od osoby prywatnej.

Nie ma konieczności uiszczenia podatku od kupna samochodu. Jeśli oczywiście zakupu dokona się na fakturę. PCC nie jest wymagany również w przypadku samochodów o wartości rynkowej. Ile wynosi wartość? Jeśli nie przekracza oczywiście 1000 zł oraz pojazdów zakupionych za granicą. PCC dotyczy czynności cywilnoprawnych, w tym umowy sprzedaży, które mają miejsce na terytorium Polski. Ponadto osobnego podatku od kupna samochodu nie zapłaci się, gdy nabędzie się pojazd świeżo wyprodukowany. W takim przypadku odpowiedni podatek (VAT) zostaje wliczony w koszt nowego auta.

Kupiłem samochód i co dalej?

Po zakupie samochodu koniecznie trzeba pamiętać o takich czynnościach, jak:

• Wizyta w Urzędzie Skarbowym w celu opłacenia podatku PCC,

• wizyta w Wydziale Komunikacji w celu rejestracji pojazdu,

• sprawdzenie, czy samochód posiada ważne badanie techniczne,

• zakup ubezpieczenia samochodu,

• wypowiedzenie umowy z poprzednim towarzystwem ubezpieczeniowym,

• sprawdzenie i skompletowanie obowiązkowego wyposażenia samochodu,

• odbiór właściwego dowodu rejestracyjnego do 30 dni po jego rejestracji.

Co, jeśli samochód ostał zakupiony za granicą? W tym przypadku formalności będzie nieco więcej. Oczywiście nie ma się czego obawiać, ponieważ nie są one bardzo skomplikowane. Przede wszystkim trzeba pamiętać opłaceniu akcyzy. Jest to niezbędne w przypadku samochodów, które zostały kupione za granicą.

Stawki akcyzy są regulowane przez Unię Europejską, a ich wysokość zależna jest od dwóch czynników. Przede wszystkim od rodzaju pojazdu i pojemności silnika. Informacje o obowiązujących stawkach akcyzy można znaleźć w Ustawie o podatku akcyzowym. Stawki warto sprawdzić jeszcze przed sprowadzeniem pojazdu. Może okazać się, że będą one zbyt wysokie, aby zakup samochodu za granica był opłacalny.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.