Przed zakupem używanego samochodu

Zakup używanego samochodu to bardzo dobra decyzja pod względem finansowym. Wartość nowego samochodu z każdym rokiem drastycznie spada, a na rynku dostępnych jest mnóstwo używanych pojazdów, wśród których z pewnością znajdziemy taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i zmieści się w naszym budżecie.

Zanim kupimy auto. Kilka kwestii do rozważenia 
Przemyślmy dobrze swoje potrzeby. Czy klimatyzacja jest nam niezbędna do szczęścia? Jak duży bagażnik powinno posiadać auto? Czy wystarczy nam auto trzydrzwiowe, a może koniecznie potrzebujemy pięciodrzwiowego? Znając swoje potrzeby będziemy w stanie znacznie zawęzić obszar poszukiwań. Zadecydujmy, jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na samochód, biorąc pod uwagę jego ubezpieczenie oraz koszty eksploatacji, w tym przede wszystkim koszt paliwa. Zorientujmy się, jak wygląda rynek samochodów używanych, jakie auta sprzedają się najlepiej, które są polecane przez kupujących.

Kontakt ze sprzedawcą
Po zidentyfikowaniu samochodu, który nas interesuje, skontaktujmy się ze sprzedającym. Zadajmy mu pytania dotyczące samochodu, np. stan zewnętrznego, wypadków i stłuczek, historii samochodu. Sprawdźmy także szczegóły podane w ofercie takie, jak przebieg, rok produkcji itp. Umówmy się na przegląd samochodu. Pamiętajmy o tym, by zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu na dokładne sprawdzenie i przetestowanie auta.

Samodzielne sprawdzanie stanu samochodu
Nie musimy być specjalistami w dziedzinie motoryzacji, aby pewne usterki wyłapać samodzielnie. Zwróćmy uwagę na stan karoserii oraz szyb. Tutaj najwyraźniej widać wszelkie ślady wypadkowej historii samochodu i prób jej tuszowania. Nasz niepokój powinny wzbudzić różne odcienie lakieru na poszczególnych elementach pojazdu, nierówności powłoki lakierniczej, uszkodzenia szyb, zwłaszcza bocznych. Samochód powinien zostać przetestowany na drodze. Podczas jazdy próbnej wyjdzie na jaw nierówna praca silnika, niepokojące odgłosy wydawane przez niego, problemy z układem kierowniczym i hamulcowym. Jeżeli na włączonym silniki z rury wydechowej wydobywają się białe opary to również znak, że z silnikiem jest coś nie tak.

Pomoc profesjonalnej firmy w testowaniu samochodu
Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie dokonać przeglądu auta, możemy skorzystać z pomocy mechanika lub serwisu samochodowego. Dobrym rozwiązaniem jest również zamówienie ekspertyzy w jednej z firm dokonujących przeglądów samochodów używanych przed zakupem np. MotoControler. Taki raport da nam odpowiedź na wszelkie nurtujące nas pytania dotyczące stanu technicznego auta oraz jego historii.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.