Jak naprawić pękniętą szybę w samochodzie?

​Warto mieć na uwadze, że szyby samochodowe dzielą się na dwa rodzaje, czyli laminowane oraz hartowane. Laminowane spotykane są przy szybach przednich. Szkło jest klejone, dlatego w przypadku ewentualnego wypadku nie roztrzaska się w drobny mak. Drugi rodzaj szkła występuje w szybach tylnych oraz bocznych. W przypadku uderzenia w szybę o większej mocy roztrzaskują się na drobne kawałki. Pęknięta szyba w aucie nie nadaje się już do jeżdżenia, dlatego należy ją wymienić.

Jak prawidłowo naprawić pękniętą szybę w samochodzie?

Kiedy szyba nie spełnia swoich wymogów, konieczna będzie naprawa pękniętej szyby w samochodzie. Kierowca w takich sytuacjach musi koniecznie liczyć się z większymi kosztami. Cena nowej szyby do samochodu to wydatek co najmniej 500 zł. W niektórych samochodach znajdują się szyby podgrzewane. Powoduje to, że cena ich jest znacznie większa od pozostałych.

Naprawa pękniętej szyby samochodowej na własną rękę może być niemożliwa ze względu na specjalne narzędzia. Odpowiedni specjalista na pewno będzie je posiadał. Zatem jak wygląda naprawa? Mechanik używa opalarki lub suszarki, ponieważ musi ogrzać miejsce uszkodzenia w celu pozbycia się wilgoci. Usuwany jest także wszelki brud, który mógł się przedostać. Następnie zasysa się powietrze z wnętrza uszkodzenia. Następnie wtłacza się żywicę, którą utwardza się za pomocą lamp ultrafioletowych. Koszt zabiegu jest zależny od pękniętej szyby w aucie, jednak zazwyczaj nie przekracza 150 złotych. Po naprawie nawet jeżeli zostanie na szybie, będzie niewielki oraz nie będzie przeszkadzał w jeździe. Najprostszym sposobem będzie również przyklejenie specjalnej folii ochronnej. Warto pamiętać o tym, że musi być ona bezbarwna. Zamontowanie przyciemnienia na przedniej szybie jest niezgodne z polskim prawem.

Co grozi za pękniętą szybę w aucie?

Warto mieć na uwadze, że według prawa pęknięta szyba w samochodzie może być powodem zatrzymania. Jeśli kontrolujący policjant zauważy, to może dostać za pękniętą szybę w samochodzie mandat. Może to być nawet w wysokości 500 zł. W najgorszym wypadku zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

Wszystko zgodnie z zapisem Ustawy o ruchu drogowym, gdzie znajduje się zapis informujący o tym. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany i wyposażony, aby korzystanie z niego było komfortowe. To samo jest w przypadku na stacji kontroli pojazdów podczas wykonywania okresowych badań technicznych. Jeżeli diagnosta zauważy pękniętą szybę w samochodzie, to może odmówić przedłużenia ważności badań technicznych.

Warto pamiętać, że pęknięta szyba w aucie, może bezpośrednio zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wszelkie ubytki lub rysy mogą spowodować oślepienie refleksami świetlnymi. Dodatkowo zły stan szyb uprzykrza podróżowanie w nocy i w bardzo słoneczny dzień. Wszelkie, nawet najdrobniejsze pęknięcia i zarysowania stają się wtedy znacznie ciemniejsze. Wpływa to zdecydowanie negatywnie na pole widzenia kierowcy.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.