Plusy i minusy transportu drogą morską

Jeśli chcemy przetransportować ładunki o wielkiej masie lub dużej wielkości, często musimy zdecydować o tym, który środek transportu będzie dla nas najbardziej satysfakcjonujący. Do wyboru pozostają dwie opcje, czyli transport lotniczy albo morski. Pod wieloma względami są one do siebie podobne, chociaż warto też zwrócić uwagę na różnice, które między nimi występują, bo mogą one okazać się kluczowe przy podjęciu odpowiedniej decyzji.
 

Zarówno transport lotniczy jak i morski w dużej mierze zależne są od pogody i idącej z nią w parze widoczności. Jeśli pogoda nie sprzyja, transport może okazać się niemożliwy, co spowoduje znaczne opóźnienie w dostawie. Oba z nich również łączą się z tym, że konieczne jest zaangażowanie również innych, lądowych środków transportu, które odbiorą towar ze statku lub samolotu i przewiozą je w miejsce docelowe. Najważniejszą różnicą jest tutaj czas, który jest potrzeby na przetransportowanie towaru.
 

Samoloty mają możliwość dostarczenia ładunku nawet w ciągu jednej doby, co jest niemożliwe w przypadku statków, które znacznie obniżają szybkość zrealizowania przesyłki. Ładowność statku jest jednak znacznie większa niż ładowność samolotu. Kolejną ważną różnicą jest cena. Transport morski jest jednym z najtańszych sposobów transportu, a lotniczy jest zdecydowanie najdroższy. We współczesnym świecie ochrona środowiska naturalnego ma coraz większe znaczenie. Samoloty są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku ziemskiemu, a statki znacznie je zanieczyszczają, co jest szczególnie widoczne, kiedy dochodzi do wycieku ropy naftowej.
 

Drogi transportu w przypadku statków również są ograniczone, gdyż są one uzależnione od wytyczonych szlaków i portów, które są w danym momencie dostępne. Z tym problemem świetnie radzą sobie samoloty, które dotrą nawet w najbardziej odległe miejsca. Mając na uwadze przytoczone tutaj argumenty można dojść do wniosku, że transport morski świetnie się sprawdza jeśli chcemy w znaczny sposób zaoszczędzić na transporcie i przewieźć towar o dużej pojemności i wadze. Jeśli zdecydujemy się na wybór transportu morskiego należy wcześniej sprawdzić, czy na pewno możliwe będzie przewiezienie towaru do wybranego przez nas miejsca docelowego, gdyż nie w każdym miejscu na świecie znajdują się porty i szlaki morskie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.