Silnik każdego samochodu to główne źródło samochodu. Co się dzieje z silnikiem, w którym dochodzi do wypadania zapłonu? Wydobywa się potworny hałas, który brzmi dość przerażająco i niebezpiecznie. Wypadanie zapłonu dotyczy jednostek benzynowych. Zwykle objawia się przez chwilowe przerywanie pracy silnika, szarpanie i spadek mocy.
Przyczyny wypadania zapłonu
Przyczyną wypadania zapłonu mogą być przede wszystkim usterki. To one uniemożliwiają wytworzenie iskry na świecy zapłonowej. Jest to spowodowane m.in.:
• Nieprawidłowym montażem świec zapłonowych,
• zużytymi przewodami wysokiego napięcia,
• zużytym rozdzielaczem zapłonowym,
• awarią cewki zapłonowej,
• uszkodzeniem świecy zapłonowej,
• zalewaniem świec olejem silnikowym.
Na wolnych obrotach i w trakcie jazdy zaczynają pojawiać się sporadyczne szarpnięcia. W początkowej fazie są one raczej delikatne. Wraz z postępowaniem awarii zaczynają one przybierać na sile do tego stopnia, że uniemożliwiają normalną jazdę. Wypadanie zapłonu jest przyczyną także spadku mocy, zwłaszcza przy wyższych obrotach. Oczywiście na tablicy rozdzielczej pojawia się kontrolka "check engine".
Dlaczego się tak dzieje? Powodem wypadania zapłonów jest niestety brak iskry. Dzięki której dochodzi do wybuchu mieszanki paliwowo-powietrznej. A co jeśli nie ma iskry? Nie ma też zapłonu paliwa w cylindrze i jest ono wypychane do układu wydechowego. Najczęściej spala się już w nim. Oczywiście to może spowodować awarię reaktora katalitycznego, a ten podzespół jest dość drogi. Co więcej, dostawanie się paliwa do oleju silnikowego. Jeżeli pierścienie tłokowe danego silnika nie są w najlepszym stanie. W efekcie może to doprowadzić do powolnego zacierania układu korbowego. Jeżeli wystąpi problem z wypadaniem zapłonu, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować pojazd. Taki proces wykonuje się za pomocą komputera diagnostycznego. Najczęściej jest to właśnie kod oznaczający wypadanie zapłonu. Może to przypominać o wymianie świec zapłonowych.
Co oznacza wypadanie zapłonu?
Może wystąpić problem ze złą pracą jednostki napędowej. W momencie, gdy jest ona rozgrzana, może istnieć inny powód wypadania zapłonu na gazie. Przyczyny tego są skupione wokół układu dolotowego. Szczególnie gdy sytuacja występuje tylko na biegu jałowym, a w czasie jazdy już nie. Może pojawić się w układzie nieszczelność, przez którą wpada tzw. lewe powietrze, co wtedy? Będzie miało miejsce wypadanie zapłonu na wolnych obrotach.
Może się także zdarzyć sytuacja, gdy jeden z cylindrów całkowicie odmówi współpracy. Wtedy wypadanie zapłonu będzie miało miejsce przez cały czas. Przyczyną wypadania zapłonu może być uszkodzona świeca zapłonowa, a także zatkany wtryskiwacz paliwa. Objawem takiej sytuacji będą wyraźne wibracje silnika zarówno na postoju, jak i podczas jazdy. Znaczny spadek mocy może być też widoczne dymienie z wydechu.
Polecamy
Najnowsze
Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Ma się w planach zakupić nowy samochód i chce się sprawdzić OC kierowcy? A może chce się sprawdzić do kiedy, ważne jest ubezpieczenie... [...]