Liczba samochodów na naszych drogach rośnie z każdym rokiem. Statystyki pokazują, że aż 90 % z nich to auta używane mające ponad 5 lat. Kiedy decydujemy się na zakupu samochodu, zdecydowana większość rozpoczyna poszukiwania na rynku wtórnym. Nie da się ukryć, że jest to dosyć specyficzny rynek. Nie brakuje komisów samochodowych, które sprzedają także samochody sprowadzane z zagranicy. Spotkać można też osoby prywatne, które pragną sprzedać stary samochód i kupić nowszy. Niestety są i oszuści, handlarze, którzy ze sprowadzanego, powypadkowego wraka „robią” samochód w idealnym stanie. Przeważająca część ogłoszeń dotyczących samochodów używanych zamieszczana jest przez komisy samochodowe.
Profesjonalny komis, czyli jaki?
Komis komisowi nie równy. Wiele jest niestety komisów ala handlarz. Tutaj natkniemy się głównie na samochody z cofniętym przebiegiem i podejrzaną historią. Istnieją jednak również komisy profesjonalne. Jeżeli chcemy kupić sprawdzony i pewny samochód, to tylko w takim komisie. W jaki sposób odróżnić jeden rodzaj komisów od drugiego?
Przede wszystkim w profesjonalnym komisie nie będziemy mieli żadnych wątpliwości, co do przebiegu. Stan licznika będzie się zgadzał z danymi widniejącymi w książeczce serwisowej, fakturami poszczególnych napraw oraz bazą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Profesjonalny komis nie będzie próbował tuszować mankamentów pojazdu. Zgodzi się na zbadanie grubości lakieru specjalnym czujnikiem, a nawet taki czujnik udostępni klientowi. Nie będzie również robił żadnych kłopotów, gdy zechcemy sprawdzić samochód na wybranej przez siebie stacji diagnostycznej lub przez jedną z istniejących na rynku firm zajmujących się przeglądami aut przed zakupem. W solidnym komisie nie zetkniemy się również z próbami oszustw polegających na wystawianiu faktury na inną kwotę, niż ustalona i zapłacona przez nas.
Dlaczego warto kupić samochód używany w komisie?
Z usług komisu warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy kompletnie nie znamy się na samochodach, a chcemy kupić sprawdzone i solidne auto. Komis daje nam możliwość sprawdzenia samochodu na stacji diagnostycznej lub przez zaprzyjaźnionego mechanika. W przypadku zakupu pojazdu od osoby prywatnej wszystko zależy od jej „widzimisię”. Ponadto w komisie mamy szansę porównania kilku samochodów o podobnych cenach. To bardzo duże ułatwienie dla niezdecydowanych klientów. Ogromnym atutem nabycia samochodu w komisie jest również otrzymanie faktury VAT MARŻA. Zostajemy, zatem zwolnieni z opłaty skarbowej.
Polecamy
Najnowsze
Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Ma się w planach zakupić nowy samochód i chce się sprawdzić OC kierowcy? A może chce się sprawdzić do kiedy, ważne jest ubezpieczenie... [...]