Kiedy odpowiadam za cofnięcie licznika w moim samochodzie?

​Niedawne zmiany prawa sprawiły, że możemy spodziewać się znacznie częstszych kontroli… stanów naszego licznika. Będzie dokonywała ich policja podczas każdej, nawet rutynowej kontroli, jednak uprawnienia do takiego sprawdzenia posiada obecnie również Żandarmeria, Straż Graniczna czy Inspekcja Ruchu Drogowego. Często może się okazać, że licznik przejechanych kilometrów w naszym samochodzie został cofnięty, jednak nie my tego dokonaliśmy. Czy mamy się czego bać?

Kary za cofanie liczników są naprawdę okazałe. Wynoszą one bowiem od 3 miesięcy do aż 5 lat pozbawiania wolności! Karę taką może ponieść każdy, kto albo zlecił cofnięcie licznika, albo cofnięcia licznika dokonał. Nie ma tutaj jednak mowy o tym, że winna jest również osoba, która takim samochodem się porusza lub jest jego właścicielem. Aby kara mogła być wymierzona, konieczne będzie dowiedzenie, że ktoś faktycznie albo zlecił, albo dokonał cofnięcia. Jeżeli więc jesteśmy tylko kierowcą lub właścicielem pojazdu, nie mamy się czego bać.

Pamiętajmy jednak o tym, że z tego tytułu mogą pojawić się dla nas pewne problemy i niedogodności. W końcu policja może chcieć ustalić, kto dokonał cofnięcia, co może być dla nas problematyczne – problem ten zazwyczaj również liczni eksperci, zwłaszcza że zmiany te dopiero wchodzą w życie, stąd mogą być w nich braki, nawet liczne.

Czy nowe przepisy są potrzebne?

Pomimo tego, że przerażają one wielu kierowców, są one tak naprawdę dla nich. W końcu każdy, kto kupuje używany samochód, obawia się tego, że ma on cofnięty licznik. Obecnie ta patologia będzie znacznie, znacznie mniejsza. W końcu, kiedy przepisy zostaną już porządnie zweryfikowane, gdy pierwsze osoby zaczną otrzymywać wyroki za cofanie liczników, to każdy będzie zastanawiał się dwa razy, zanim tego dokona.

Z jednej strony właściciel samochodu będzie się tego bał, z drugiej strony sam mechanik. Nie każdy z tej drugiej grupy będzie również świadczył takie usługi, będą więc one również na pewno droższe, stąd i zainteresowanie nimi powinno spadać. Wcześniej, gdy cofanie liczników w naszych samochodach było legalne, kosztowało ono zazwyczaj od 100 do 200 zł, mógł sobie więc pozwolić na nie niemal każdy!

Każdy, kto zastanawia się, czy przepisy takie są potrzebne, niech zapozna się następującymi danymi. Około 20% samochodów, które porusza się po polskich drogach, miało cofany licznik. Oznacza to, że co 5 samochód z Polski, który chcemy kupić, miał cofany licznik. Inaczej wygląda to w przypadku samochodu z zagranicy. Tam szacuje się, że nawet co drugi z nich miał cofany licznik. Jak więc możemy kupić samochód używany, skoro jesteśmy tak bardzo oszukiwani? Mamy jednak nadzieję, że ilość cofanych liczników na naszych drogach będzie spadać z każdym kolejnym rokiem.

Merytorycznego wsparcia udzieliła redakcja motoobsesja.pl

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.