Transport paletowy

Transport paletowy zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych sposobów na przewiezienie towaru, szczególnie, jeśli ten jest międzynarodowy. Samo dostarczenie produktów z miejsca początkowego do miejsca docelowego jest zadaniem firmy transportowej, ale przygotowanie palet często należy do obowiązku zleceniodawcy. Najbardziej istotnym czynnikiem wydaje się być tutaj wybór odpowiedniej palety. Paletą nazywa się platformę, która wykorzystywana jest do przenoszenia i składowania towarów.

Wykonuje się ją głównie z drewna i posiada określony rozmiar, który dostosowany jest do środka transportu oraz pomieszczenia, w którym znajduje się magazyn. Ma sztywne podłoże, które umożliwia układanie na nich drobnych opakowań i przewożenie ich w dużej ilości. Są one zwykle dostosowane do podnoszenia ich przez wózki widłowe.

 

Najbardziej popularna obecnie jest tak zwana europaleta, która waży nieco ponad 20 kg. Wybierając najbardziej odpowiednią paletę należy mieć na uwadze to, aby była ona dostosowana do środka transportu, którym będzie przewożona. Należy ją dopasować do wielkości i masy ładunku. Jeśli wybierzemy transport drogowy, będzie się to wiązało z wyborem tradycyjnych, drewnianych palet. Jeśli zaś zdecydujemy się na transport lotniczy, zdecydowanie lepiej sprawdzą się te, które wykonane są z tektury falistej. Po wyborze palety trzeba zastanowić się nad tym, aby odpowiednio ją zabezpieczyć. Można tutaj zdecydować się na nadstawki paletowe, które to są sztywnymi, drewnianymi obudowami, które mają na celu osłanianie towaru zarówno z boku, jak i z góry.

 

Obok nich sporą popularnością cieszą się również skrzyniopalety, gdyż zapewniają odpowiedni poziom ochrony przewożonym produktom. Wykonuje się je z glinu i tworzyw sztucznych. Palety powinny posiadać równomiernie rozłożony towar, tak, aby jego nie był on narażony na szereg niebezpieczeństw, które mogą wyniknąć podczas transportu. Transport paletowy, szczególnie ten międzynarodowy, trwa zazwyczaj dość długo, dlatego zachowanie wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa jest tu niezwykle istotne. O to, aby towary był odpowiednio chronione trzeba zadbać jeszcze zanim trafią one do firmy transportowej.

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 978

E-mail: kontakt@rallycrosscup.pl

Strona informacyjna dotycząca specyfiki transportu samochodowego, kolejowego i nie tylko. Poradnik dotyczący najlepszych form transportu towarów w zależności od ich rodzaju i gabarytów.