Co zrobić w sytuacji zgubienia dowodu rejestracyjnego?

​Dowód rejestracyjny to dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Jeśli zostanie zgubiony, trzeba wyrobić nowy dowód w wydziale komunikacji. Jeżeli tego się nie zrobi, mogą pojawić się duże problemy z przeprowadzeniem badania technicznego. Oczywiście podczas wyjazdu samochodem za granicę również.

Obecnie kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy samochodem. Jednak w niektórych sytuacjach dokument jest nadal potrzebny.

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Sprawdzenie, czy jest dowód rejestracyjny pojazdu, wymaga zalogowania się na stronie internetowej. To najłatwiejszy sposób na uzyskanie takiej informacji. Obecnie można to zrobić zupełnie bez wychodzenia z domu. Bazuje się wtedy na danych na temat konkretnego samochodu. Konieczne trzeba wpisać numery rejestracyjne pojazdu oraz ostatnich pięciu znaków numeru nadwozia.

Sprawdź status dowodu rejestracyjnego pojazdu to usługa dająca możliwość sprawdzenia. Dokładnie tego, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru. System pokazuje tylko sprawy, które są w trakcie realizacji. Co należy przygotować? Wystarczy, że poda się numer rejestracyjny oraz ostatnie 5 znaków numeru nadwozia, czyli numeru VIN. Jaki jest następny krok?

• Wpisać numer rejestracyjny.

• Wpisać 5 znaków numeru nadwozia, czyli numeru VIN.

• Odpowiedź otrzyma się od razu.

Ile się czeka na dowód rejestracyjny?

Czas oczekiwania na dowód rejestracyjny to 7 dni roboczych. Oczywiście od momentu złożenia wniosku o jego wydanie. Często dowód rejestracyjny pojazdu jest jednak dostępny nieco wcześniej. Można sprawdzić to poprzez specjalny panel. Zdarzają się jednak wyjątki. Przyjmuje się, że pozwolenie czasowe obowiązuje przez 30 dni. Można je przedłużyć oczywiście o kolejne 14 dni. Następnie właściciel może złożyć dokumenty i poczekać maksymalnie 17 dni. Status takiej operacji warto sprawdzać regularnie w panelu internetowym.

Sytuacja zmieniła się jednak w związku z pandemią. Wówczas zamiast 30 dni obowiązywał termin 180 dni. Sytuacja wróciła jednak do normy w 2021 roku. Bez kolejnych rozporządzeń nie zmieni się ona w najbliższym czasie.

Jak odebrać dowód rejestracyjny?

Jak już wiadomo, jeśli zostanie zgubiony dowód rejestracyjny, to trzeba wyrobić nowy. Jeśli nowy dowód rejestracyjny jest gotowy, to można przyjść i go odebrać. Z uwagi na obecnie obowiązującą sytuację związaną z pandemią wizyta w urzędzie będzie utrudniona. Czas oczekiwania na odbiór dokumentów będzie wydłużony.

Gotowy jest dowód rejestracyjny do odbioru, to trzeba umówić się wcześniej na wizytę. W tym celu należy uzgodnić telefonicznie termin wizyty. Panujące warunki oraz związany z tym czas oczekiwania można również wnioskować o przesłanie gotowych dokumentów. Dokonuje się tego za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub skrzynki podawczej. Zlokalizowana jest w budynku wydziału komunikacji, składając wniosek o przesłanie gotowego dokumentu. Pamiętać należy przy tym, że pozwolenie czasowe należy zwrócić do urzędu przed wydaniem nowego.

Zobacz również